Tapahtumien Yö 4.8. Ratinassa

Tule kokemaan vauhdikas Tapahtumien Yö torstaina 4.8. Ratinan Olympia-aukiolle. 

Tapahtumien Yö valtaa jälleen Tampereen museot, näyttelyt, klubit, kadut, puistot ja myös Ratinan Olympia-aukion. Tampereen Teatterikesän oheisohjelmistoihin kuuluva Tapahtumien Yö järjestetään joka vuosi yhdessä lukuisten tamperelaisten yritysten, yhteisöjen ja esiintyjien kanssa.

Ratinan Olympia -aukio täyttyy usean tanssilajin edustajasta; sambasta, salsasta, swingistä ja tanssiteatterista. Käy ostosten lomassa hakemassa karnevaalifiilistä Sambakoulu União da Roseiran Sambashowsta tai tutustu Tanssiseura Swing Teamin johdolla rock'n'swing-tanssilajeihin ja lyöttäydy mukaan tanssin huumaan!

OHJELMA

TAPAHTUMIEN YÖ TO 4.8.  Ratinan Olympia -aukio

17:00-17:30 Tanssiteatteri MD Lauta Board

18.00-19.00 Tanssiseura Swing Team Rock'n'swing tanssien lajiesittely

19:30-19:55 Sambakoulu União da Rossir Sambakoulu União da Roseiran SAMBASHOW!

20:00-00:00 Azucar - Tampereen salsa ry. Tapahtumien yön salsat

 

Tanssiteatteri MD

Lauta-Board

Pelilaudalle ilmestyvät punaiset hahmot on luotu ruokkimaan katsojien mielikuvitusta. Ne esittävät vakavan humoristisia liikkeellisiä puheenvuoroja. Käynnissä on jonkinlainen neuvottelu – vai kilpailu? Välillä pelinappulat karkaavat laudaltaan ja tanssivat painavia asioita kevyesti liikehtien. Esityksen kesto noin 30 minuuttia


Tanssiseura Swing Team Ry

Rock'n'swing tanssien lajiesittely

Tänä vuonna 25-vuotisjuhlaansa viettävä Tanssiseura Swing Team on tamperelainen rock- ja swing- tansseihin erikoistunut tanssiseura. Seuramme upeat tanssijat tuovat Tapahtumien yöhön näytille seuran vauhdikkaat lajit. Tule seuraamaan, miltä näyttävät muun muassa vauhdikas boogie woogie, nykyrytminen west coast swing, suomalainen fusku, asennetanssi rockabilly, ruotsalainen pyörivä bugg sekä 30-luvun monimuotoinen lindy hop. Heittäydy mukaan tanssin iloon, tanssi kuuluu kaikille!

Sambakoulu União da Rossira

Sambakoulu União da Roseiran SAMBASHOW!

Roseiran upea sambashow takaa aidon karnevaalifiiliksen ja kuumat sambarytmit! Luvassa taidokkaita sooloja, näyttäviä koreografioita ja livemusiikkia!


Azucar - Tampereen salsa ry.

Tapahtumien yön salsat

Tapahtumien Yön salsat tanssitaan Ratinan Olympia-aukiolla. Tanssimusiikista vasta Azucar - Tampereen salsa ry:n DJ:t.


Lisätietoa tapahtumasta voit lukea Teatterikesän kotisivuilta:
https://www.teatterikesa.fi/ohjelmisto/tapahtumien-yo/

Tervetuloa mukaan!